در حال بارگذاری ...
دبیر رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان مطرح کرد

وبینارهای تخصصی تئاتر دینی با حضور کارشناسانی از هند تا لبنان

محمود فرهنگ، دبیر رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان اعلام کرد از ساعت ۱۶ روز یکشنبه ۱۴ اسفند (امروز) تا ۱۶ اسفند در جریان برگزاری دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان، سه وبینار تخصصی تئاتر دینی برگزار و همچنین فردا (دوشنبه) از کتاب‌های بخش بین‌الملل این رویداد تئاتری رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایران تئاتر، دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان، در سال جاری با دبیری محمود فرهنگ در حال برگزاری است. برای آگاهی بیشتر از بخش‌ها و رخدادها و نشست‌های این رویداد سراسری که از اواخر شهریور 1401 و در یک بازه زمانی چندماهه در حال برگزاری است با محمود فرهنگ به گفت‌وگو نشستیم.

محمود فرهنگ در مورد نحوه برگزاری دوازدهمین رویداد تئاتر بین‌المللی صاحبدلان گفت: «رویداد تئاتر بین‌المللی صاحبدلان که در بخش‌های مختلفی چون قربان تا غدیر، نقالی‌ها، پرده‌خوانی‌ها، سردم‌خوانی‌ها و تعزیه از شهریورماه آغاز شده است رو به پایان است و مراسم اختتامیه آن در اردیبهشت‌ماه سال بعد برگزار می‌شود. در آغاز این رویداد در ماه محرم آثار تعزیه از ده شهر مختلف ایران در فضای باز تئاتر شهر اجرا شدند و سپس در ماه صفر گروه‌های تئاتر حرفه‌ای با گروه‌های تعزیه همکاری کردند.»

دبیر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان افزود: «در بخش بین‌الملل این رویداد هنری، از 14 تا 16 اسفندماه وبینارهای بین‌المللی با حضور کارشناسانی از کشورهای هند، لبنان و عراق که هر یک دکترای تئاتر دارند و بعضی‌های‌شان از مدیران دانشگاه‌های تئاتر کشور خودشان هستند، برگزار می‌شود.»

محمود فرهنگ با بیان اینکه روز دوشنبه 15 اسفندماه از کتاب‌های بخش بین‌الملل این رویداد تئاتری رونمایی خواهد شد، گفت: «قرار بود تعدادی از آثار حوزه ادبیات نمایشی دینی انتخاب شود و توسط ستاد رویداد به سه زبان عربی، فرانسه و انگلیسی ترجمه شود. از بین آثار انتخاب شده از کتاب «تیغ برهنه» نوشته ابوالفضل ورمزیار، «مار زنگی» از دکتر مفتونی، نمایشنامه «دلدار» نوشته حسین نوری، نمایشنامه «ملاصدرا و یحیی» از عظیم موسوی و کتاب «انسان و آدم» نوشته کاموس رونمایی خواهد شد.»

دبیر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با اشاره به اینکه باید ادبیات نمایشی کشورمان را در اختیار گروه‌های جامعه هدف‌مان قرار دهیم، توضیح داد: «در این دوره با هفتاد کشور جهان مکاتبه کردیم و پنجاه و پنج اثر از کشورهای جامعه هدف مسلمان برای‌مان ارسال شد. مسئله‌ای که به بین‌المللی شدن تئاتر صاحبدلان و تئاتر دینی کمک کند، این است که ادبیات نمایشی کشورمان را در اختیار گروه‌های جامعه هدف قرار دهیم تا آن‌ها بتوانند آثار حوزه ادبیات نمایشی را در کشورهای خودشان به تولید برسانند و متقابلا آثاری را از آن‌ها دریافت کنیم و به زبان فارسی ترجمه کنیم و در دسترس گروه‌های خودمان قرار دهیم تا در رویدادهای دوره‌های آتی صاحبدلان بتوانند اجرا داشته باشند.»

                                                                                            

او در ادامه افزود: «انجام این امر یک تبادل فرهنگی در حوزه ادبیات نمایشی است. قرار بر این است هنگامی که در آینده آثاری از ایران در کشورهای جامعه هدف اجرا می‌شود سفیران ما برای افتتاح و اجرای آن آثار بروند و همچنین آثاری که از این کشورها در ایران اجرا خواهد شد سفیران آن‌ها نیز در اجرای نمایش‌ها حضور داشته باشند.»

محمود فرهنگ با بیان اینکه وبینارهای تخصصی تئاتر دینی با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره در سه روز متوالی از 14 تا 16 اسفند برگزار می‌شود، گفت: «نخسیتن وبینار تخصصی تئاتر دینی با موضوع انسان و شیطان از دیدگاه قرآن در ادبیات نمایشی جهان اسلام، روز یکشنبه 14 اسفند 1401، ساعت 16 الی 19 با حضور احمد جولایی (مسئول جلسه)، اخلاق احمد (از کشور هندوستان)، حامد هوشیاری (از کشور ایران)، شراره یوسف‌نیا (از کشور ایران)، محمد نجاری (از کشور ایران) برگزار می‌شود. دومین نشست تخصصی روز دوشنبه 15 اسفند 1401، ساعت 17:30 الی 20 با محوریت حقوق بشر از نظر قرآن در تولید آثار نمایشی، با سخنرانی مهدی کاموس (مسئول جلسه)، علیرضا بنیادی (از کشور ایران)، آنتوان بارا (از کشور لبنان)، اعظم بروجردی (از کشور ایران)، ندا ثابتی (از کشور ایران) برپا می‌شود. روز سه‌شنبه 16 اسفند 1401 از ساعت 16 الی 19، سومین وبینار تخصصی دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با موضوع حقوق زن و مرد از دیدگاه قرآن در ادبیات نمایشی با حضور سخنرانان، فرزاد معافی‌غفاری (مسئول جلسه)، نعیمه حسوکی (از کشور سوریه)، مهدی امینی، مهدی مسعودشاهی، محسن عابدی، نادیا مفتونی (از کشور ایران) برگزار می‌شود. این وبینارها به صورت زنده از از تلویزیون تئاتر ایران پخش خواهند شد.»

باتوجه به اینکه رویداد تئاتر بین‌المللی صاحبدلان در یک گستره شش‌ماهه برگزار شد، محمود فرهنگ گفت: «رویداد صاحبدلان از سال 1389 به مدت شش ماه به صورت گسترده برگزار می‌شد زیرا در هر ماه رویدادی به مناسبت همان ماه داشتیم اما در دوره‌های بعد از آن به دلیل کمبود بودجه و نبود اعتبار تنها به چهار بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی، نمایش‌های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی و بخش تعزیه اکتفا می‌کردیم. در برخی سال‌ها سمینارهایی در تئاتر شهر برگزار می‌شد که در این دوره با توجه به اینکه بخش بین‌المللی به آن اضافه شده است به صورت وبینار برگزار می‌شوند.»

او ادامه داد: «در این دوره از برگزاری این رویداد، علاوه بر چهار بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی، نمایش‌های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی و بخش تعزیه، بخش چاپ کتاب و ترجمه، بخش وبینارهای بین‌المللی و بخش آثار نمایش‌های صحنه‌ای خارجی اضافه شده است. به همین جهت این دوره از رویداد تئاتر بین‌المللی صاحبدلان در یک گستره شش ماهه برگزار شد و مراسم اختتامیه این رویداد در اردیبشهت 1402 برپا خواهد شد.»

فرهنگ تاکید کرد: «رویداد تئاتر بین‌المللی صاحبدلان برخلاف سایر رویدادها تنها رویدادی است که فقط با هدف اجرا، تولید و تربیت مخاطب برگزار می‌شود. سایر رویدادها در زمان مشخص و محدودی برای رقابت تلاش می‌کنند اما در این رویداد تلاش بر آن است که هنرمندان آثار خود را به اجرای عمومی ببرند و نمایشی که از شهرستان‌ها آمده است، باید دوازده الی پانزده اجرا را در شهر خودش داشته باشد و مخاطب خود را جذب کنند.»

دبیر اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان در ادامه گفت: «رویداد صاحبدلان تجمیع رویدادها و جشنواره‌های دینی و ملی کشور است زیرا آثار برتر جشنواره‌های رضوی، مرصاد، سوگواره تئاتر تبریز نیز برای‌مان ارسال می‌شوند.»

فرهنگ با اشاره به اینکه نمایش‌های دینی در فصل‌هایی خاص مخاطب خود را دارند، بیان کرد: «تلاش بر این است علاوه بر ماه‌‍ محرم و صفر بتوانیم در طول سال آثاری که مطابق اولویت موضوعی ما هستند اجرای عمومی داشته باشند، این یک اتفاق بی‌نظیر برای تئاتر کشور است.»

همچنین فرهنگ اضافه کرد: «طولانی بودن این رویداد به این دلیل است که این ظرفیت در تولید آثار وجود دارد که در تمام ماه‌های سال این آثار برای مخاطبان ارائه شود، این تنوع نگاه نسبت به موضوعات و تنوع مضامینی وجود دارد تا هنرمندان روی آن‌ها فعالیت کنند.»
مطالب مرتبط

در دومین روز وبینارهای تئاتر صاحبدلان مطرح شد

عدالت، یکی از معیارهای سنجش حقوق بشر است
در دومین روز وبینارهای تئاتر صاحبدلان مطرح شد

عدالت، یکی از معیارهای سنجش حقوق بشر است

دومین وبینار تخصصی از مجموعه وبینارهای دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با محوریت «حقوق بشر از نظر قرآن در تولید آثار نمایشی» برگزار و به‌صورت زنده از تلویزیون تئاتر ایران پخش شد.

|

با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره

تئاتر صاحبدلان سه وبینار تخصصی تئاتر دینی برگزار می‌کند
با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره

تئاتر صاحبدلان سه وبینار تخصصی تئاتر دینی برگزار می‌کند

همزمان با برگزاری دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان وبینارهای تخصصی تئاتر دینی با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار می‌شود. 

|

زندگی بانوی جانباز شیمیایی به روایت «سروهای همیشه سروناز»

زندگی بانوی جانباز شیمیایی به روایت «سروهای همیشه سروناز»

نمایشنامه «سروهای همیشه سروناز» با محوریت روایت داستان زندگی امینه وهاب‌زاده بانوی امدادگر و جانباز شیمایی دوران دفاع مقدس به نویسندگی و کارگردانی ندا ثابتی در قالب رویداد بین‌المللی تئاتر «صاحبدلان» خوانش می‌شود.

|

با حضور پیشکسوتان و پژوهشگران در تئاتر شهر

مراسم رونمایی از کتاب‌های تئاتر صاحبدلان برگزار شد
با حضور پیشکسوتان و پژوهشگران در تئاتر شهر

مراسم رونمایی از کتاب‌های تئاتر صاحبدلان برگزار شد

مراسم رونمایی از کتاب‌های دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با حضور مدیران، پیشکسوتان و پژوهشگران تئاتر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

|

در آخرین روز از مجموعه وبینارهای تئاتر صاحبدلان مطرح شد

تئاتر دینی بازگوکننده زندگی واقعی انسان‌هاست
در آخرین روز از مجموعه وبینارهای تئاتر صاحبدلان مطرح شد

تئاتر دینی بازگوکننده زندگی واقعی انسان‌هاست

آخرین و سومین وبینار تخصصی از مجموعه وبینارهای دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با محوریت «حقوق زن و مرد از دیدگاه قرآن در ادبیات نمایشی» روز گذشته (سه شنبه 16 اسفندماه) برگزار شد.

|

امروز در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار می‌شود

مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب بخش بین‌الملل تئاتر صاحبدلان
امروز در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار می‌شود

مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب بخش بین‌الملل تئاتر صاحبدلان

مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب در 10 جلد به دو زبان انگلیسی و فرانسه در حاشیه برگزاری دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان (امروز) دوشنبه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

|

نخستین وبینار تخصصی تئاتر صاحبدلان برگزار شد

هماوردی ابدی انسان و شیطان در ادبیات نمایشی جهان اسلام
نخستین وبینار تخصصی تئاتر صاحبدلان برگزار شد

هماوردی ابدی انسان و شیطان در ادبیات نمایشی جهان اسلام

هم‌زمان با برگزاری دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان، نخستین وبینار تخصصی تئاتر دینی با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار و به‌صورت زنده از تلویزیون تئاتر ایران پخش شد.

|

اجرا و پخش نمایش رادیویی «بازگشت» در تئاتر صاحبدلان

اجرا و پخش نمایش رادیویی «بازگشت» در تئاتر صاحبدلان

نمایش رادیویی «بازگشت»، از آثار بخش رادیوتئاترِ رویداد صاحبدلان، اجرا و پخش شد. شیرین سپهدار، نویسنده و کارگردان این اثر، تاکید کرد همیشه دوست داشته تماشاگران، مراحل ضبط یک اجرای رادیویی را ببینند که در رویداد تئاتر صاحبدلان، این اتفاق رخ داده است.

|

با اجرای «سرگذشت درگذشت یک چشم»

دومین روز از بخش رادیوتئاتر «صاحبدلان» به پایان رسید
با اجرای «سرگذشت درگذشت یک چشم»

دومین روز از بخش رادیوتئاتر «صاحبدلان» به پایان رسید

دومین روز از بخش رادیوتئاتر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با نمایش رادیویی «سرگذشت درگذشت یک چشم» که درباره دیدار دو رزمنده دفاع مقدس بعد از سال‌هاست، به پایان رسید.

|

نظرات کاربران