در حال بارگذاری ...
در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر

رادیوتئاتر «صاحبدلان» شنیده شد

بخش رادیوتئاتر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان ساعت ۱۷ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر با نمایش رادیویی «رهایی» آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، بخش رادیوتئاتر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با حضور محمود فرهنگ (دبیر رویداد)، اسرافیل فرج‌اللهی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران)، غلامرضا نعمتی (معاون اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی)، مهدی یوسفی‌کیا (مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی)، مهدی طهماسبی (مدیر بخش رادیوتئاتر صاحبدلان) در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر با نمایش رادیویی «رهایی» آغاز به کار کرد.

محمود فرهنگ دبیر رویداد تئاتر صاحبدلان در حاشیه اجرای نمایش رادیویی «رهایی» و شروع به کار بخش رادیوتئاتر صاحبدلان گفت: «دوازدهمین دوره تئاتر صاحبدلان از ابتدای سال 1401 آغاز به کار کرد و هر ماه یک رویداد در قالب آن برگزار شده است. امروز هم برای اولین بار در تئاتر صاحبدلان بخش رادیوتئاتر به مدیریت مهدی طهماسبی آغاز به فعالیت کرد.»

فرهنگ ادامه داد: «از میان تمامی آثاری که به دبیرخانه تئاتر صاحبدلان رسید، 10 اثر انتخاب شده که 4 نمایش رادیویی در مجموعه تئاتر شهر تهران و 6 اثر هم در استان‌ها و شهرستان‌ها اجرا می‌شوند.»

دبیر تئاتر صاحبدلان گفت: «همچنین بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده تمامی آثار برای علاقه‌مندان به نمایش‌های رادیویی از رادیو نمایش پخش خواهند شد.»

او ادامه داد: «اولویت‌های موضوعی در تئاتر صاحبدلان قصه‌های قرآنی، دفاع مقدس، عاشورایی، مهدوی، تاریخ اسلام و تاریخ معاصر جهان اسلام و... است که از امشب (19 دی) به مدت چهار شب در مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه‌مندان و مخاطبان نمایش رادیویی خواهیم بود.»

در ادامه مهدی طهماسبی مدیر بخش رادیوتئاتر صاحبدلان هم گفت: «برای اولین بار در رویداد تئاتر صاحبدلان این فرصت به هنرمندان نمایشی رادیو داده شد تا در بخش رادیوتئاتر صاحبدلان شرکت کنند و با کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی همکاری داشته باشند.»

طهماسبی ادامه داد: «با فراخوانی که برای بخش رادیوتئاتر صاحبدلان داده شد، بیش از 50 نمایش رادیویی از همه استان‌ها و شهرها به دبیرخانه رسید که این آثار توسط مهدی دهقان‌نیری، مصطفی محمودی و پریسا مقتدی شنیده شد و 10 اثر توسط این هیئت انتخاب شد.»

مدیر بخش رادیوتئاتر صاحبدلان افزود: «نمایش‌های رادیویی ساعت 17 به‌صورت زنده در تئاتر شهر اجرا می‌شوند و ساعت 22 از آنتن رادیو نمایش پخش خواهند شد. آثار شهرستان‌ها هم ساعت 15:50 از رادیو نمایش پخش می‌شود.»

داستان نمایش‌نامه «رهایی» به آخرین روزهای زندگی شیخ شهاب‌الدین سهروردی می‌پردازد که در سیاه‌چاله‌ای زندانی است، که درنهایت او در این سیاه‌چاله جان خود را از دست می‌دهد.

محمدرضا قلم‌بر، بهرام سروری‌نژاد، ماکان رضایی‌پور، مونا صفی، شهریار حمزیان، احمد هاشمی و محمد مجدزاده در این نمایش رادیویی ایفای نقش کردند.

احسان شعبانیان (نویسنده)، بهرام سروری‌نژاد (کارگردان)، اشرف‌السادات اشرف‌نژاد (تهیه‌کننده)، مجید آیینه (صدابردار)، امیر رضازاده (دستیار تهیه‌کننده) عوامل نمایش رادیویی «رهایی» هستند.

آثار بخش رادیو تئاتر در تهران به‌صورت زنده از تاریخ 19 تا 22 دی‌ ساعت 17 در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شوند.

بخش استانی این رویداد هنری نیز در شهرستان‌ها از تاریخ 19 تا 26 دی‌ اجرای عموم خود را به‌صورت زنده آغاز می‌کند.

برنامه اجرای نمایش‌های رادیویی استان تهران به این شرح است:

«رهایی» به نویسندگی احسان شعبانیان و کارگردانی بهرام سروری‌نژاد از استان تهران؛ اجرا در 19 دی

«سرگذشت درگذشت یک چشم» به نویسندگی روح‌الله نوری و کارگردانی مجید تیزرو از استان تهران؛ اجرا در 20 دی

«بازگشت» به نویسندگی و کارگردانی شیرین سپهراد از استان تهران؛ اجرا در 21 دی 

«در لانه زنبور» به نویسندگی و کارگردانی صادق وفایی از استان تهران؛ اجرا در 22 دی
مطالب مرتبط

اجرا و پخش نمایش رادیویی «بازگشت» در تئاتر صاحبدلان

اجرا و پخش نمایش رادیویی «بازگشت» در تئاتر صاحبدلان

نمایش رادیویی «بازگشت»، از آثار بخش رادیوتئاترِ رویداد صاحبدلان، اجرا و پخش شد. شیرین سپهدار، نویسنده و کارگردان این اثر، تاکید کرد همیشه دوست داشته تماشاگران، مراحل ضبط یک اجرای رادیویی را ببینند که در رویداد تئاتر صاحبدلان، این اتفاق رخ داده است.

|

با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره

تئاتر صاحبدلان سه وبینار تخصصی تئاتر دینی برگزار می‌کند
با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره

تئاتر صاحبدلان سه وبینار تخصصی تئاتر دینی برگزار می‌کند

همزمان با برگزاری دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان وبینارهای تخصصی تئاتر دینی با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار می‌شود. 

|

با اجرای «سرگذشت درگذشت یک چشم»

دومین روز از بخش رادیوتئاتر «صاحبدلان» به پایان رسید
با اجرای «سرگذشت درگذشت یک چشم»

دومین روز از بخش رادیوتئاتر «صاحبدلان» به پایان رسید

دومین روز از بخش رادیوتئاتر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با نمایش رادیویی «سرگذشت درگذشت یک چشم» که درباره دیدار دو رزمنده دفاع مقدس بعد از سال‌هاست، به پایان رسید.

|

ساسان قجر مطرح کرد

روایتی از مسمومیت و شهادت امام رضا (ع) در یک نمایش
ساسان قجر مطرح کرد

روایتی از مسمومیت و شهادت امام رضا (ع) در یک نمایش

کارگردان اجرای نمایشنامه‌خوانی «آنکس که نیامده می‌داند» گفت: اجرایی موفق است که بتواند اندیشه نویسنده متن را به‌درستی منتقل سازد و مهم‌ترین دلیل انتخاب این متن، نوع روایت متفاوت و زاویه نگاه نویسنده به موضوع شهادت امام بوده است.

|

گفت‌وگو با کارگردان حاضر در همایش نمایشنامه‌خوانی تئاتر صاحبدلان

مهدی کوثری یگانه: توجه تئاتر صاحبدلان به اخلاق‌مداری است
گفت‌وگو با کارگردان حاضر در همایش نمایشنامه‌خوانی تئاتر صاحبدلان

مهدی کوثری یگانه: توجه تئاتر صاحبدلان به اخلاق‌مداری است

مهدی کوثری یگانه به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر حاضر در همایش نمایشنامه‌خوانی صاحبدلان در شهر همدان معتقد است؛ رویداد تئاتر صاحبدلان، جایگاه ویژه‌ای در تئاتر کشور کسب کرده است که فراتر از عنوان تئاتر دینی، به ایمان و اخلاق توجه ویژه‌ای دارد که می‌تواند در سایه ...

|

«گنجشک‌ها پشت پنجره»؛ روایت رهایی انسان امروز از بحران‌ها

«گنجشک‌ها پشت پنجره»؛ روایت رهایی انسان امروز از بحران‌ها

بهاره سعیدی‌پناه کارگردان اجرای نمایشنامه‌خوانی «گنجشک‌ها پشت پنجره» می‌گوید رویداد تئاتر صاحبدلان فرصت مغتنمی برای بیان بحران‌های انسان امروزی و چگونگی به‌کارگیری الگوهای دینی برای رهایی از این شرایط را فراهم می‌آورد.

|

زندگی بانوی جانباز شیمیایی به روایت «سروهای همیشه سروناز»

زندگی بانوی جانباز شیمیایی به روایت «سروهای همیشه سروناز»

نمایشنامه «سروهای همیشه سروناز» با محوریت روایت داستان زندگی امینه وهاب‌زاده بانوی امدادگر و جانباز شیمایی دوران دفاع مقدس به نویسندگی و کارگردانی ندا ثابتی در قالب رویداد بین‌المللی تئاتر «صاحبدلان» خوانش می‌شود.

|

نظرات کاربران